INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Sołtyk  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2000-2001 w XL tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sołtyk Stanisław (ok. 1856–1900), kapitan fregaty we flocie austro-węgierskiej. Ur. w Babicach w Galicji, był synem Henryka (9 I 1818 – 19 I 1886), dziedzica dóbr Wojczy w Stopnickiem, i Florencji Lee Childe (1838 – 23 IV 1919), pochodzącej ze znanej amerykańskiej rodziny generalskiej. Stryjną S-a była Henryka Ewa Kuczkowska (zob.), 1.v. Stanisławowa Sołtykowa.

Dzieciństwo S. spędził w Krakowie, gdzie jego rodzice posiadali pałac przy ul. Floriańskiej. W r. 1866 został uczniem tamtejszego Gimnazjum św. Anny. Bywał częstym gościem związanego z Sołtykami domu Pawła Popiela (ożenionego z ciotką S-a, Emilią Sołtykówną). Ojciec S-a, «znakomity szuler, stary urwis» (K. Girtler), przegrał w karty rodzinną fortunę i bez środków do życia zamieszkał u Popielów w Ruszczy. Być może na tym tle doszło do separacji rodziców S-a; Florencja Sołtykowa przed r. 1860 osiadła w Paryżu, gdzie jej matka prowadziła znany salon literacko-polityczny. Ta sytuacja rodzinna skłoniła S-a do opuszczenia Krakowa. Dzięki finansowej pomocy rodziny matki mógł studiować, nie udało się jednak ustalić – gdzie.

S. wstąpił do floty austro-węgierskiej. Po otrzymaniu stopnia porucznika marynarki I kl., przydzielony został do wojskowego attachatu w ambasadzie austro-węgierskiej w Rzymie. Później pełnił funkcję attaché wojskowego przy poselstwie austro-węgierskim w Madrycie, a następnie w Rzymie. W czerwcu 1897 otrzymał nominację na szefa II oddziału sekcji marynarki w austro-węgierskim min. wojny w Wiedniu. Był reprezentantem Austro-Węgier na I Kongresie Pokojowym w Hadze w maju 1899; uczestniczył aktywnie w debatach kongresowych i w równoległych spotkaniach towarzyskich, m.in. bywał w salonie austriackiej działaczki pacyfistycznej B. von Suttner; swe wydawnictwa pokojowe przysyłali mu polscy socjaliści. Z końcem l. dziewięćdziesiątych był S. kapitanem okrętu torpedowego naukowo-wojskowego «Alfa». Zapewne na jego pokładzie przybył w r. 1900 do Chin w czasie «powstania bokserów» w ramach ekspedycji zbrojnej, mającej na celu oswobodzenie dyplomatów europejskich uwięzionych w Pekinie. Zmarł tam pod koniec r. 1900 na atak serca. Pochowany został w grudniu w Poli (Pula, w Istrii).

S. prawdopodobnie nie założył rodziny.

 

Żychliński, XVII 177, XXIV 209–10 (nekrolog); Inskrypcje grobów polskich na cmentarzu w Paryżu. Pere Lachaise, W. 1991 (dot. matki S-a); – Kamiński A. J., Stanowisko Niemiec na pierwszej konferencji haskiej (1900), P. 1962 s. 119; Kołodziejczyk R., Jan Bloch (1836–1902), W. 1983; Leniek, Książka pamiątkowa Gimn. św. Anny; – Chłędowski K., Pamiętniki, [Wyd.] A. Knot, Kr. 1957 II (dot. rodziców S-a); Girtler K., Opowiadania, Kr. 1971 II; Kelles-Krauz K., Listy, Red. F. Tych, Wr. 1984 II; Koźmian A. E., Listy (1829–1864), Lw. 1896; Suttner B. von, Memoiren, Stuttgart–Leipzig 1909; – „Dzien. Pozn.” 1897 nr 142; – B. Jag.: sygn. 224649 V teka 20 (klepsydra pogrzebowa ojca S-a); B. Narod.: sygn. 8319 t. 4 k. 18v. (fot. matki S-a).

Elżbieta Orman-Michta

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.